
W poniedziałek, 9 czerwca 2025 r. w Lublinie, odbyła się ogólnopolska debata „Kościół dziś, Kościół jutra – Nowy Pontyfikat”, zorganizowana przez KUL, UPJPII, UKSW i PWT Wrocław. W wydarzeniu wzięli udział rektorzy uczelni, teologowie, socjologowie, przedstawiciele wspólnot, środowisk akademickich oraz młodzież. Wśród zaproszonych gości był Wiceprezes Zarządu Fundacji Obserwatorium Społeczne ks. dr Michał Mraczek oraz sekretarz Fundacji Wojciech Iwanowski. Na debatę składały się 3 panele eksperckie oraz podsumowanie dokonane przez rektorów katolickich uczelni z Polski.
Panel „Nowy pontyfikat w zglobalizowanym świecie” pod kierunkiem Tobiasza Lecha poświęcony został globalnej roli papieża Leona XIV – jego doświadczeniu misyjnemu i cyfrowej komunikacji. Ks. dr Michał Mraczek, który reprezentował także Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, podkreślił: „To widać w pierwszych wypowiedziach papieża… – mówi homilię po włosku, potem zwraca się po angielsku – to sygnały otwartości i nowego sposobu komunikowania ze światem.” Zwrócił także uwagę, że konieczne jest docieranie do różnych pokoleń, co dotychczas było zbyt pomijane.
Drugi panel „Kościół to ja – pontyfikat w oczach wiernych”, moderowany przez Wojciecha Iwanowskiego skupił się na codziennych doświadczeniach wiernych i roli wspólnot świeckich. Podkreślono rosnący odpływ młodych i rodzin z Kościoła oraz potrzebę dialogu wspólnotowego. Zwrócono uwagę na istotną rolę Ruchu Światło‑Życie, Drogi Neokatechumenalnej i świeckich inicjatyw. Tematem, który szczególnie rozpalił dysputantów była synodalność.
W trzecim panelu, „Przyszłość to my” młodzież akademicka – m.in. Franciszek Kubiak i Jakub Sidorowicz – mówiła o oczekiwaniach pokolenia Z, wyrażając pragnienie autentycznego dialogu, obecności Kościoła poza murami świątyń i tworzenia przestrzeni wspólnotowych.
Debatę zamknął panel rektorów pod przewodnictwem Wojciecha Andrusiewicza. Dyskutowano o wspólnej strategii Kościoła, relacjach międzypokoleniowych, globalnej misji i cyfrowej komunikacji. ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT we Wrocławiu, zaznaczył: „Kościół nie może być tylko komentatorem rzeczywistości, ale musi aktywnie ją kształtować – przez obecność, świadectwo i formację.” Podkreślił potrzebę teologii służebnej wobec człowieka i wrażliwej na przemiany cywilizacyjne, wskazując, że pontyfikat Leona XIV może być impulsem do tej odnowy.
Najważniejsze wnioski jakie płynęły z debaty:
- Komunikacja papieska – papież Leon XIV projektuje obraz otwartego, pluralistycznego Kościoła, docierając jednocześnie do różnych językowych i wiekowych grup.
- Potrzeba wspólnot świeckich – kluczowe są ruchy i inicjatywy angażujące wiernych, szczególnie młodych oraz rodziny.
- Dialog międzygeneracyjny – papież i Kościół muszą równocześnie zwracać się do młodzieży i starszych pokoleń.
- Rola młodzieży – nowe pokolenie pragnie Kościoła obecnego w przestrzeni publicznej i odpowiadającego na ich rzeczywiste wyzwania.
Debata pokazała, że pontyfikat Leona XIV wnosi ważne zmiany: międzynarodową i międzygeneracyjną komunikację, inspiruje do wspólnotowej aktywności i daje młodym poczucie uczestnictwa w Kościele XXI wieku.
Link do nagrania debaty: (30) Kościół Dziś, Kościół Jutra – Debata po wyborze na tron Piotrowy Papieża Leona XIV – YouTube