
Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i Izabela Koziej, dyrektorka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego zapraszają na upamiętnienie ofiar masakry na placu Tian’anmen w Pekinie 4 czerwca 1989 r. i 36. rocznicy wrocławskiego Obozu Żywego Protestu.
Uroczystość odbędzie się 4 czerwca 2025 r. o 14:00 na placu Dominikańskim we Wrocławiu (w Przejściu Słodowym łączącym budynki IX LO i nowego PZU)
W programie:
- wprowadzenie historyczne
- wystąpienie świadków historii Obozu Żywego Protestu
- zapalenie zniczy
***
Masakra w Pekinie
4 czerwca 1989 roku doszło na pl. Tian’anmen w Pekinie do masakry chińskich studentów i robotników, którzy w wielotysięcznych demonstracjach domagali się od władz komunistycznych demokracji, wprowadzenia reform politycznych i zlikwidowania korupcji. Przeciwko demonstrantom wysłano wojsko uzbrojone w czołgi i broń maszynową. Według nieoficjalnych danych mogło zginąć nawet kilka tysięcy ofiar.
Obóz Żywego Protestu we Wrocławiu
Obóz Żywego Protestu pojawił się na ówczesnym placu Dzierżyńskiego (dzisiejszy plac Dominikański) pięć dni po masakrze w Pekinie. Grupa studentów, uczniów, działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów, uczestników Ruchu Wolność i Pokój i młodzieży szkolnej związanej z Międzyszkolnym Komitetem Oporu rozpoczęła okupację trawnika na placu, stawiając miasteczko namiotowe na znak protestu przeciwko okrucieństwu chińskich komunistów. To wtedy powstał pierwszy pomnik upamiętniający ofiary – wtopiony w beton zmiażdżony rower i kawałek gąsienicy czołgu. Pomnik nie przetrwał nawet dwóch dni – usunęli go „nieznani sprawcy”. Kolejny stanął w roku 1999 i znajduje się na pl. Dominikańskim do dzisiaj. To jedyny taki pomnik w Polsce, a być może i w Europie.