Jubileuszowa konferencja „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”

25.02.2025 r. odbyła się X konferencja ekspercka „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych” .

Abp Józef Kupny co roku zaprasza na wrocławski Ostrów Tumski najwybitniejszych ekspertów w kraju z zakresu bezpieczeństwa, by razem z nimi wypracowywać jak najlepsze rozwiązania. To wyjątkowa.

W hotelu Jana Pawła II na wrocławskim Ostrowie Tumskim eksperci obradowali przez kilka godzin na temat zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych.

Sprawy bezpieczeństwa i zgromadzeń religijnych staja się jeszcze bardziej aktualne niż kiedyś. Sama idea tego projektu zrodziła się wtedy, kiedy podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce gościliśmy na terenie naszej archidiecezji 30 tys. młodych osób z całego świata. Chcieliśmy jako dobrzy gospodarze zapewnić jej jak największe bezpieczeństwo – mówi abp Kupny.

Jak podkreśla, zabezpieczenie różnych uroczystości religijnych staje się naprawdę dużym wyzwaniem. Są one narażone na pewne ataki. Zwraca uwagę na doniesienia medialne z zagrożeń, które pojawiły się na ulicach Europy Zachodniej np. w Niemczech czy w Belgii. Dlatego pogłębianie tematyki bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych wydaje się palącą kwestią.

To, że na polskich ulicach czujemy się bezpiecznie, jest olbrzymim wyzwaniem i jednocześnie zasługą polskich służb. Kościół nie może rozwiązać wszystkich problemów z bezpieczeństwem, dlatego współpracuje ściśle z różnymi formacjami mundurowymi i specjalistami od bezpieczeństwa. Ulepszamy tę współpracę, zacieśniamy ją, bo wydaje się konieczna w dzisiejszych czasach – dodaje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Konferencji towarzyszyła uroczysta gala z okazji jubileuszu 10lecia wrocławskich spotkań.

Przypomnijmy, że m.in. w ramach corocznych konferencji przeprowadzono całodzienne ćwiczenia antyterrorystów w archikatedrze. Były to największe tego typu manewry w obiekcie sakralnym w Europie.

– Zgodziłem się udostępnić katedrę, ponieważ temat bezpieczeństwa wiernych jest dla mnie bardzo ważny. Mu musimy się cały czas czuć w świątyni bezpiecznie. Nie słyszałem, żeby w Polsce prowadzono tego typu ćwiczenia, ale widziałem ich głęboki sens – przekonuje metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Ks. dr Artur Szela, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego Fundacji Obserwatorium Społeczne, przekazuje, że z obrad i ćwiczeń uczestnicy wynieśli wiele wniosków. Przez konferencję przeszło prawie 500 uczestników.

– W zapewnianiu bezpieczeństwa świat stawia przed nami nowe wyzwania i nowe technologie. To jest ciągły proces nauczania i rozwoju. Tu nie można osiąść na laurach – oznajmia organizator konferencji.

Podaje, że w zakresie odpowiedzialności administracyjnej, karnej i moralnej udało się przeszkolić w ramach projektów ProSPeReS i SHIELD (realizowanych ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020) ponad 500 księży.

– Zainteresowanie jest ogromne, ponieważ kapłani chcą wiedzieć, jak organizować bezpiecznie pielgrzymki czy wszelkiego rodzaju nabożeństwa. Przeszkoliliśmy także dyrektorów wydziałów duszpasterskich z całej Polski – mówi ks. Szela.

Maciej Rajfur