VIII Festiwal KNS

W dniach 19-21 września 2024 r. w Warszawie odbywał się kolejny Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Była to już ósma odsłona tego niezwykłego wydarzenia.

Festiwal KNS, będący inicjatywą środowiska skupionego wokół Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, gromadzi naukowców, społeczników oraz przedsiębiorców, dla których ważne jest nauczanie społeczne Kościoła. Od samego początku do współtworzenia Festiwalu została zaproszona Fundacja Obserwatorium Społeczne.

Pierwszy dzień festiwalowy rozpoczął się wykładem inauguracyjnym prof. Krzysztofa Wieleckiego z UKSW, zwracającym uwagę na humanistyczne zorientowanie nauki społecznej Kościoła.

Uroczysta gala była okazją do wręczenia wyróżnienia za najlepszą publikację z zakresu katolickiej nauki społecznej. Wyróżniony został dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW, za publikację „Słownik biograficzny polskiego katolicyzmu społecznego”. Laudację wygłosili prof. Jan Żaryn oraz ks. prof. Józef Marecki.

Nagrodę „Bonum et Lucrum”, przyznawaną przedsiębiorcom, którzy kierują się zasadami etycznego biznesu odebrał Piotr Her z zarządu spółki SuperDrob S.A.

Gala, którą uświetnił koncert Krzysztofa Antkowiaka, była również okazją do wręczenia certyfikatów uczestnictwa dla absolwentów Letniej Szkoły KNS.

Drugi dzień festiwalu zgromadził uczestników wokół trzech debat eksperckich, poprzedzonych wykładem ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, który zwracał uwagę na wyzwania związane z integracją europejską i demokracją.

Antidotum dla wspólnoty – debata zgromadziła międzynarodowe grono eksperckie, które dyskutowało o roli CSR w budowaniu spójności społecznej. W rozmowie udział wzięli dr Markus Krienke z wydziału teologicznego w Lugano, Maria Virginia Solis Wahnish z Uniwersytetu w San Francisco oraz online – prof. Luigino Bruni z Uniwersytetu LUMSA w Rzymie. Moderatorem debaty była Magdalena Szymaszek-Naumiuk z Katolickiego Stowarzyszenia Civtas Christiana.

#wolność społeczn@ – dyskusja oscylowała wokół roli mediów w zapewnieniu swobód jednostki i spójności społecznej. W debacie udział wzięli: Aneta Liberacka ze stacji Stacja7.pl, Michał Płociński reprezentujący dziennik Rzeczpospolita oraz dr Barbara Stanisławczyk – doktor nauk o polityce. Spotkanie prowadził Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civtas Christiana.

Państwo egoistów czy wspólnota? – eksperci dyskutując o ustroju demokratycznym, odwoływali się do klasycznych filozofów wskazując na próbę zachowania równowagi między ludowym żywiołem wolności i arystokratycznym poczuciem sprawiedliwości. W dyskusji udział wzięli: prof. Agnieszka Nogal z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zdzisław Krasnodębski z Uniwersytetu w Bremie oraz dr Dariusz Karłowicz związany ze środowiskiem Teologii Politycznej, moderował ją dr Dariusz Kostecki z Katolickiego Stowarzyszenia Civtas Christiana.

Ostatni dzień festiwalowej refleksji zgromadził uczestników dwóch warsztatów.

Pierwszy z nich „Fake News w pracy katechety – geneza, istota, przeciwdziałanie” prowadziła dr Klaudia Rosińska, drugi pt. „Planowanie i osiąganie celów” – Sylwia Idzi.

W wydarzeniach festiwalowych Fundację Obserwatorium Społeczne reprezentowali ks. dr Michał Mraczek oraz ks. dr Tomasz Kowalski.