Po południu, 9 września 2024 r., odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Debat Społecznych. Tym razem uczestników zgromadziło hasło #wolność społeczn@. Cykl ten, od lat, organizują wspólnie Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Fundacja Obserwatorium Społeczne. Okazją do rozmowy był temat jednej z debat, która odbędzie się w ramach VIII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.
Do zastanowienia się nad wolnością w przestrzeni społecznej zaprosiliśmy prof. Bartosza Jastrzębskiego – wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego, publicystkę związaną ze środowiskiem pisma Wszystko co Najważniejsze – Marię Wanke-Jerie oraz redaktora Macieja Rajfura z Gościa Niedzielnego. Spotkanie prowadził red. Piotr Sutowicz z portalu e-civitas.pl
Na początku spotkania Maria Wanke-Jerie wskazała na nieprzystawalność obecnej sytuacji do lat, kiedy w Polsce rządził reżim komunistyczny. Stwierdziła, że porównywanie obecnego stanu, z nieograniczonym dostępem do mediów, szczególnie tych elektronicznych, do lat PRL jest nadużyciem i brakiem elementarnej uczciwości.
Profesor Bartosz Jastrzębski przestrzegał przed absolutyzowanie wolności. Zaznaczył, że paradoksalnie może prowadzić to do jakieś formy zniewolenia, a w perspektywie uniemożliwić jakąkolwiek debatę publiczną.
Maciej Rajfur, zabierając głos, zwrócił uwagę na znaczenie kapitału, który kształtuje media, a więc i opinię publiczną pod prywatne interesy.
Spotkanie, inaugurujące kolejny sezon Debat Społecznych, było także okazję do przedstawienia nowego Zarządu Fundacji Obserwatorium Społeczne, który tworzą ks. dr hab. Rafał Kowalski jako prezes oraz wiceprezesi ks. dr Michał Mraczek i ks. dr Tomasz Kowalski.