Współpraca z Istituto Sangalli we Florencji

11 listopada br. Prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne ks. prof. Grzegorz Sokołowski wraz z Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Kościoła na Śląsku ks. Stanisławem Wróblewskim spotkali się we florenckiej siedzibie Istituto Sangalli z jego Prezydentem – prof. Maurizio Sangalli, który jednocześnie wykłada historię współczesną w Sienie na Università per Stranieri.

Przedmiotem rozmów była możliwość podjęcia współpracy pomiędzy oboma instytucjami. Zamiarem Obserwatorium Społecznego jest promocja polskiej myśli społecznej i dziedzictwa religijnego Śląska w międzynarodowych ośrodkach naukowo-badawczych. Przedstawione przez przedstawicieli Obserwatorium Społecznego dotychczasowe działania Fundacji spotkały się z zainteresowaniem Prezydenta Istituto Sangalli, który równocześnie omówił główne cele i zadania prowadzonej przez siebie instytucji oraz przekazał najnowsze publikacje naukowe wydane przez Instytut. Przedmiotem działań Istituto Sangalli jest historia wspólnot wyznaniowych oraz kultury religijne różnych obszarów geograficznych. Instytut promuje badania społeczno-religijne zarówno w aspekcie socjologicznym jaki i historycznym.

Terytorium Śląska, z racji swojej historii naznaczonej różnorodnością religijną i kulturową stanowi interesującą przestrzeń badawczą dla europejskich instytucji naukowych. Prof. Maurizio Sangalli wyraził uznanie dla specyfiki religijnej i problematyki z nią związanej zarówno w wymiarze historycznym, jak i kontekście współczesnym Polski i Śląska. Ze szczególnym zainteresowanie spotkała się postać kard. Bolesława Kominka i jego związki z Giorgio La Pira – burmistrzem Florencji, którego proces beatyfikacyjny obecnie się toczy.

Przedstawiciele obu instytucji postanowili kontynuować współpracę już na poziomie realizacji konkretnych projektów.