IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa – podsumowanie

6 X 2021 r. w Trzebnicy, na Dolnym Śląsku odbyła się IV Ogólnopolska konferencja naukowa pt. Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych w latach 1966-1972.

Abp Józef Kupny w słowie wprowadzającym w konferencję zwrócił uwagę na wpływ Kościoła Katolickiego, na integrację społeczności zamieszkującej tereny śląska w latach 60. i 70. XX wieku.- Trzeba zwrócić uwagę, że Kościół Katolicki przez niesiony system wartości pełnił funkcję integracyjną. Skupiamy się wokół tych wartości i chcemy je realizować. Religia nadaje sens naszemu życiu. Możemy sobie wyobrazić, że osoby tu przybywające widzieli sens swojego życia, a dokonywało się to na fundamencie, który budował Kościół – mówił hierarcha.

Gospodarz miejsca Marek Długozima, burmistrz Miasta i Gminy Trzebnica podkreślił ważność tej konferencji dla upamiętnienia historii dolnego śląska i Trzebnicy – Ta konferencja jest częścią ważnego dla nas projektu. […] Chcemy pogłębiać naszą wiedzę o roli Kościoła Katolickiego na naszych ziemiach. Tu warto wspomnieć 16 października 1966 roku. Tego dnia w Trzebnicy odbyła się Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i licznych delegacji. Eucharystii przewodniczył ks. abp Antoni Baraniak, a homilię wygłosił kard. Stefan Wyszyński. W uroczystości wziął też udział kard. Karol Wojtyła. Po tylu latach od tych wydarzeń widzimy, jak przeszłość ma wpływ na teraźniejszość – zaznaczył burmistrz.

Burmistrz wspomniał także o niedawnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, zaznaczając, że jest plan, aby kard. Wyszyński zostanie upamiętniony w Trzebnicy – Wystąpiłem o to, abyśmy w naszym mieście uczcili kard. S. Wyszyńskiego utworzenia alei jego imienia oraz, aby umieścić tam popiersie kardynała. To będzie nasz wyraz szacunku dla wybitnej postaci, jaką był Prymas Tysiąclecia, ale także pokazanie młodemu pokoleniu, jak troszczyć się o historię- mówił Marek Długozima.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Dlatego też obecny na konferencji był Paweł Rozdżestwieński, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. – Historia Kościoła Katolickiego na tym terenie jest ważnym elementem naszej tożsamości i pamięci narodowej. […] Nie da się mówić o latach 1966-1972 bez szerokiego kontekstu badawczego, a jednocześnie bez szerokiego kontekstu zasług Polaków w czasie odbywającego się millenium chrztu Polskiego. Wszystkie uroczystości państwowe organizowane na przekór działalności Kościoła Katolickiego w Polsce, budowały inny wizerunek Polaków i Polski. Millenium było przede wszystkim duchową odbudową Polski. W połączeniu z Soborem Watykańskim II i otwarciem się Kościoła rozpoczęło się tworzenie ruchu, który przy Kościele Katolickim doprowadził do wolności roku 1989 – podkreślił dyrektor IPN we Wrocławiu.

Odważne działanie osób na najwyższym szczeblu przyczynia się do motywowania młodszego pokolenia w kreowaniu świata – Dla mojego pokolenia Sobór Watykański II, peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to było coś, co stanowiło fundament – jak należy myśleć o przyszłości i walce o wolność naszej Ojczyzny. Zaczęliśmy być wychowywani, że do nas należy możliwość zmieniania siebie i świata – bez agresji i konieczności brania oręża do ręki. Pokazano nam, że siła wyzwolenia naszego kraju może się dokonać, gdy będziemy wierni tradycji, zasadom narodowym i religijnym. – mówił Paweł Rozdżestwieński

Podczas gali otwarcia konferencji, prof. Jerzy Pietrzak otrzymał medal św. Jadwigi. Odznaczenie to jest wręczane, aby podkreślić zasługi poszczególnych diecezjan. Otrzymać go można za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej.

O okolicznościach przyznania tej nagrody prof. Pietrzakowi mówił ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne, organizator konferencji. – Nagroda ta została przyznana jako wdzięczność za jego dokonania – zabezpieczenie, uporządkowanie i wieloletnia troskliwa opieka i przekazanie w bieżącym roku archidiecezji wrocławskiej dziedzictwa historycznego ks. inf. Karola Milika. […] – zaznaczył ks. profesor.

Współorganizatorami spotkania są Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu – Katedry Historii Wychowania oraz Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii, wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Galeria zdjęć

ks. Łukasz Romańczuk