WIECZORY TUMSKIE 2020

Zapraszamy serdecznie na kolejny w tym roku Wieczór Tumski, który będzie poświęcony refleksji nad niezwykłym i trudnym czasem, z którym musi się zmierzyć w tym roku człowiek. Tym razem po raz pierwszy spotkamy się nie w „rzeczywistości” ale za pośrednictwem transmisji internetowej z katedry wrocławskiej, która rozpocznie się w niedzielę 29 listopada br. o godz. 19.30, bezpośrednio po mszy św., na kanale transmisyjnym wrocławskiej parafii katedralnej.

W pierwszej części Wieczoru usłyszymy refleksję red. Karola Białkowskiego, kierownika wrocławskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”, zatytułowaną „Wyzn(w)ania praktyka czyli o wierze i życiu w pandemii”.

W części muzycznej usłyszymy koncert znakomitych krakowskich artystów, Katarzyny Wiwer – sopran, Ireny Czubek-Davidson – harfa i Pawła Soleckiego – śpiew, flety, instrumenty perkusyjne, zatytułowany „Pieśni pątników. W drodze do Świętej Góry”.

Tradycje pielgrzymowania do świętych miejsc i związane z tym rytuały oraz pieśni są żywe od wieków.
Pieśni, które znajdujemy w manuskryptach pochodzących z najstarszych miejsc odwiedzanych przez pątników jak Góra Monserrat, czy Santiago de Compostella dają nam fascynujący i barwny obraz tych tradycji.

Program koncertu przygotowanego przez śpiewaczkę Katarzynę Wiwer wraz harfistką Ireną Czubek-Davidson zawiera pieśni nawiązujące do kultu maryjnego a także innych tradycji związanych z miejscami, gdzie docierali pątnicy lub z miejscami i tradycjami, które napotykali po drodze. Wyruszymy z Santiago de Compostella, odwiedzimy także świętą górę Monserrat, klasztor św. Hildegardy z Bingen, Kalwarię Zebrzydowską i inne sanktuaria. W programie znajdziemy cały wybór starych pieśni od tzw. Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) z Góry Monserrat, poprzez Hildegardę z Bingen, aż po pieśni tradycyjne, również polskie, pochodzące z sanktuariów Maryjnych. Usłyszymy je zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów współczesnych (m.in. B. Britten, J. Rutter).