Solidarność. Idea wciąż aktualna? – podsumowanie debaty

7 IX 2020 r. w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Debat społecznych. W dniach obchodów 40-lecia ruchu społecznego Solidarność dyskutowano na temat aktualności idei Solidarności.

W spotkaniu udział wzięli Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, o. Maciej Zięba OP – legenda Solidarności i założyciel Instytutu Tertio Millennio, Andrzej Stefański z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Kazimierz Kimso – Przewodniczący Dolnośląskiej Solidarności. Dyskusję moderowała Maria Wanke-Jerie,

Ojciec Maciej Zięba OP zwrócił uwagę, że asumptem do powstania Solidarności było samoorganizowanie się społeczeństwa przy okazji Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Konieczność zbudowania alternatywnej dla publicznych mediów sieci informacji i organizacji transportu pokazała, że może istnieć przestrzeń wolności, a państwo totalitarne nie jest niezbędne do życia.

Wojewoda Dolnośląski zauważył iż Rewolucja Solidarności była zmianą języka. Razem z Solidarnością narodził się nowy sposób opowiada świata. Nagle okazało się, że można mówić o demokracji, wierze i roli Kościoła w społeczeństwie czy gospodarce i ekonomii językiem innym niż marksistowski.

Dyrektor Andrzej Stefański mówił o pewności jaka towarzyszyła euforii po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – przekonaniu że coś się musi zmienić. Owocem tej pewności była odwaga, stłamszona przez wprowadzenie Stanu Wojennego.

Kazimierz Kimso wspomniał o idei jaka przyświecała strajku solidarnościowemu. W 1980 roku nie od razu znano 21 postulatów z Gdańska. Widziano jednak, że trzeba okazać wsparcie robotnikom z wybrzeża. Same postulaty dostarczył posłaniec wysłany z Zakładu nr 7 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji – słynnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Za najważniejszy z postulatów uważano wówczas powstanie wolnych związków zawodowych, mających być przestrzenią wolności.