Koronawirus

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 jest odpowiedzialny za chorobę nazwaną COVID-19. Jej objawami są najczęściej: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni oraz ogólne zmęczenie. Wirus przenosi się tzw. drogą kropelkową, a zatem podczas kichania, kaszlenia, a nawet mówienia.

Zasady higieny

Sposoby zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa są stosunkowo łatwe do wdrożenia i wymagają po prostu zachowania zasad higieny. Do najważniejszych należą bowiem:

  • częste mycie rąk wodą z mydłem przez 30 sekund lub używanie płynów dezynfekcyjnych (zawartość alkoholu powyżej 60%);
  • unikanie dotykania dłońmi twarzy (szczególnie okolicy ust, nosa i oczu);
  • zasłanianie ust i nosa podczas kichania – ważne, by zasłaniać je jednorazową chusteczką (którą należy wyrzucić) lub kichanie w zgięcie łokciowe, najlepiej też zaraz po tym umyć lub zdezynfekować ręce;
  • zasłanianie ust podczas kaszlu lub ziewania – podobnie jak podczas kichania, najlepiej robić to w zgięcie łokciowe lub używając jednorazowej chusteczki oraz umyć dłonie;
  • zachowanie bezpiecznej odległości (min. 1–1,5 m) od osób, które kichają lub mają symptomy przeziębienia.

Nawyki

Oprócz powyższych zasad, warto wdrożyć w życie kilka praktycznych rad, które można znaleźć na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Te czynności są łatwe do wykonania, nie zajmują wiele czasu, są po prostu nawykami, dobrze je w sobie wyrobić.

1) Regularne przecieranie wodą i detergentem lub środkiem dezynfekującym wszystkich powierzchni „dotykowych”, czyli biurek, lad, stołów, klamek, włączników światła, poręczy z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale także w domu.

2) Regularna dezynfekcja telefonu komórkowego (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Na telefonie, często zbliżanym do twarzy, łatwo gromadzą się drobnoustroje chorobotwórcze. Ograniczenie kładzenia telefonu na stole i rezygnacja z niego w czasie jedzenia.

3) Regularne i zdrowe odżywianie, włączenie do diety warzyw i owoców, unikanie żywności przetworzonej. Dbanie o nawodnienie organizmu, picie min. 2 litrów płynów (najlepiej wody).

4) Korzystanie ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie. W Polsce są nimi serwisy internetowe Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Równie ważne jest zachowanie spokoju, niewpadanie w panikę.

Procedury bezpieczeństwa

Narażone na zakażenie koronawirusem są głównie osoby, które przebywały zagranicą (przede wszystkim pod koniec lutego i w pierwszej połowie marca) i potencjalnie mogły mieć kontakt z osobami chorymi. Podobnie – osoby, które miały kontakt z powracającymi do kraju. Takie osoby powinny uważnie obserwować swój stan zdrowia.

Symptomy, które powinny zaniepokoić to gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, bóle mięśni i zmęczenie.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni od tego:

1) zaobserwowano powyższe objawy należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu tel. 71 328 30 41 do 49; infolinię uruchomił także Narodowy Fundusz Zdrowia – 800 190 590) i uzgodnić dalsze postępowanie; służby medyczne proszą, aby w takim przypadku nie zgłaszać się do przychodni POZ.

2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.

Gdyby jednak w ciągu tych 14 dni samoobserwacji wystąpiły wyżej wymienione objawy, to należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

Jakie informacje podawać kontaktując się z Sanepidem? Przede wszystkim o dacie powrotu do Polski, miejscu (regionie) podróży, zauważonych objawach i dacie ich wystąpienia.

Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy mieli kontakt z osobą, u której potwierdzono chorobę lub zakażenie koronawirusem. W takim wypadku należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

Samodyscyplina odgrywa w przypadku koronawirusa ogromne znaczenie. Zarówno jeśli chodzi o wszystkie wytyczne o charakterze profilaktycznym, jak również obserwowaniu stanu zdrowia swojego, jak i bliskich.

Warto wiedzieć, że na groźne powikłania po zakażeniu koronawirusem narażone są szczególnie osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Dlatego jeśli tylko to możliwe, powinny one unikać przebywania w zatłoczonych miejscach, gdzie szczególnie mogą być narażone na potencjalny kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Zadbajmy o naszych bliskich i ułatwmy im załatwianie codziennych spraw, by nie narażać ich na niebezpieczne sytuacje.