II Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Trzebnicy

Foto: Gmina Trzebnica

W czwartek, 3 października odbyła się w Trzebnicy II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych w czasach wielkiej próby (1951-1956)”. Już po raz drugi organizatorami wydarzenia są: Gmina Trzebnica oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne. To dla mnie ogromny zaszczyt, że spotkaliśmy się ponownie – w Trzebnicy, mieście św. Jadwigi Śląskiej i tu mogliśmy zgłębiać naszą wiedzę na temat ogromnej roli, jaką Kościół Katolicki odegrał w powojennej historii Ziem Zachodnich i Północnych. Przypomniałem także, jak ważna była Trzebnica dla kościoła wrocławskiego po II wojnie światowej. To właśnie w Trzebnicy, 14 października 1945 roku miał miejsce Ingres administratora apostolskiego ks. dr. Karola Milika do archidiecezji wrocławskiej. Ks. Milik z powodu zniszczenia katedry i wielu innych kościołów wrocławskich urządził ingres w bazylice trzebnickiej w uroczystość św. Jadwigi Śląskiej. Udział w tej uroczystości wzięły tysiące wiernych. Tu, u grobu świętej patronki Śląska, ks. Milik prosił Boga o błogosławieństwo i siły do zarządzania rozległą administracją apostolską, którą tworzyli ludzie doświadczeni okrucieństwem wojny, pełni nadziei, że w końcu odnajdą tu – na Ziemiach Zachodnich i Północnych swój nowy dom.

Dziękuję również dr. Stanisławowi Antoniemu Bogaczewskiemu oraz dr. Tomaszowi Gałwiaczkowi z oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, z rąk których otrzymałem statuetkę z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w dowód wdzięczności za zaangażowanie na rzecz rozwoju nauki historycznej i wspieranie badań naukowych. Taka statuetkę otrzymali również ks. bp Jan Kopiec oraz ks. abp Józef Kupny.

Konferencja jest owocem współpracy Fundacji Obserwatorium Społeczne i Gminy Trzebnica. Patronat honorowy nad konferencją objąłem wspólnie z Jarosławem Gowinem Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, abp. Józefem Kupnym Metropolitą Wrocławskim oraz Cezarym Przybylskim Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji i zdjęć na: https://trzebnica.pl/4964/18/ii-konferencja-naukowa.html

Foto: Gmina Trzebnica