Czy aby kto będzie o nas pamiętał?

To pytanie zostało zadane przez członków przedwojennej Polonii wrocławskiej w publikacji Alicji Zawiszy „Do nich przyszła Polska”.

Mając w pamięci  prośbę Polonii wrocławskiej, zapraszamy wrocławian, nauczycieli i uczniów na konferencję pt. „Przedwojenna Polonia wrocławska” 5 marca o godzinie 11.00 do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy ul. katedralnej 1a.

O niezwykłych ludziach w trudnych czasach opowiadać będą: red Beata Maciejewska, autorka licznych publikacji o tematyce wrocławskiej oraz prof. Krzysztof Ruchniewicz.

Wspomnienia Polaków z Breslau czytają uczniowie szkół podstawowych nr 25 im. Franciszka Juszczaka, nr 63 im. Anny Jasińskiej, nr 72 im. Władka Zarembowicza.

Centrum Historii zajezdnia przedstawi wystawę objazdową pt. „Przedwojenna Polonia Wrocławska”, którą będą mogły wypożyczać szkoły i zainteresowane instytucje oraz wznowioną publikację Alicji Zawiszy „Do nich przyszła Polska”.

Po konferencji zostaną złożone kwiaty pod tablicami poświęconymi Polonii wrocławskiej przy kościele św. Marcina.

Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i wrocławskie szkoły noszące imiona dawnych członków Polonii wrocławskiej, od 20 lat, starają się przypominać wrocławianom o mieszkających przed wojną w naszym mieście Polakach.  Spotykaliśmy się przez wiele lat z żyjącymi członkami Polonii wrocławskiej 6 marca, w rocznicę I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, w Berlinie 1938 r. życzeniem Polaków spod znaku Rodła było, aby wrocławska młodzież uczyła się i pamiętała o trudnych i skomplikowanych historiach Polaków w Breslau. Dziś żyje ostania z przedwojennej Polonii wrocławskiej pani Elżbieta Neuman, która
w ubiegłym roku otrzymała medal Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia.

Do pobrania (pdf):

 

Zapraszamy gorąco

W imieniu organizatorów

Ewa Skrzywanek
Konsultant WCDN