znieWOLoNE MEDIA – konferencja

Nasz ogląd oraz ocenę otaczającej rzeczywistości opieramy w dużej mierze na przekazie medialnym. Począwszy od zapowiedzi meteorologicznych, poprzez publicystykę, aż po eksperckie analizy ekonomiczne czy doniesienia naukowe, serwuje się nam nieskończone porcje różnych interpretacji świata. Odczuwamy dezorientację, zagubienie, gdyż te same fakty bywają opisywane na skrajnie odmienne, nieraz wykluczające się, sposoby. Jesteśmy przymuszani do podejmowania takich, a nie innych decyzji, osądów, przeżywania precyzyjnie dyktowanych emocji, jesteśmy informacyjnie zniewalani.
Czy istnieją jeszcze prawdziwie wolne media? Czy istnieją takie media, które opowiadają o świecie, a nie próbują go kreować? Co zniewala media? Dlaczego bezwzględna żądza zysku, szokowanie przemocą, odbieranie możliwości własnej refleksji – wypełniają większość przekazu medialnego? Czy jest możliwy atrakcyjny przekaz o tym, co dobrego dzieje się każdego dnia? Czy mamy szansę na odnalezienie nieskażonej prawdy w tym co czytamy, oglądamy i słyszymy?
Zapraszamy serdecznie na czwartą konferencję Grupy Dialogu Społecznego ds. wolnego przekazu. Będzie to jednocześnie moment wręczenia wyróżnień „Strefy Wolności” oraz „Ambasadora Strefy Wolności”. Podczas panelu dyskusyjnego wsłuchamy się w głosy i opinie ekspertów, profesjonalistów, a następnie, po wspólnej kawie, w ramach otwartej dyskusji poszukamy wspólnie odpowiedzi na te, postawione powyżej, oraz inne pytania.
14. listopada 2018, godz. 10:00 – 14:00, Mediateka, pl. Teatralny 5, Wrocław. Wstęp wolny


Program:
10:00 rozpoczęcie konferencji i wręczenie statuetek „Strefy Wolności” oraz „Ambasadora Strefy Wolności”
ok 10:15 panel dyskusyjny

Prowadzenie: Jerzy Skoczylas
paneliści: O. dr Maciej Zięba OP – teolog, filozof, publicysta
Jarosław Broda – dyrektor programowy Polskiego Radia Wrocław
Mirosław Spychalski – dyrektor OTVP Wrocław
Krzysztof Skowroński – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

11:30 – 12:00 przerwa na kawę
12:00 – dyskusja otwarta – warsztat „Przestrzenie mediów”
13:00 – 14:00 prezentacja wyników oraz zakończenie konferencji