Podpisanie listu intencyjnego w Trzebnicy

Radio Rodzina

W czwartek 22 marca, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, miało miejsce podpisanie listu intencyjnego między panem Markiem Długozimą burmistrzem Gminy Trzebnica i ks. dr hab. Grzegorzem Sokołowskim reprezentującym Fundację Obserwatorium Społeczne. Jest to deklaracja współpracy przy projekcie „Integracyjna rola Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej”. Celem projektu będzie prowadzenie badań, upowszechnienie i popularyzowanie wiedzy na temat roli Kościoła katolickiego w integracji mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych Polski.

W ramach projektu planuje się wydanie publikacji oraz zorganizowanie cyklu konferencji. Pierwsza z nich odbędzie się 5 X 2018 r. w Trzebnicy. Konferencje mogą także być obudowane działaniami kulturalnymi i popularnonaukowymi jak wystawy, prezentacje, panele dyskusyjne.

Historyczne znaczenie Trzebnicy w dziejach Polski i Śląska, rozwinięty w niej kult św. Jadwigi Śląskiej – Patronki Trzebnicy, ale także Patronki pojednania Polaków i Niemców oraz miejsce, w którym odbył się ingres pierwszego administratora Archidiecezji Wrocławskiej po II wojnie światowej ks. inf. Karola Milika, czyni ją symbolem integracji Polaków na Ziemiach Zachodnich i Północnych z poszanowaniem historii i tradycji tych ziem.

Dotychczasowa współpraca pomiędzy Gminą Trzebnica a Fundacją Obserwatorium Społeczne skłoniła obie instytucje do podjęcia nowej inicjatywy, która ma za zadanie przybliżyć historię regionu i Polski oraz budować tożsamość społeczności lokalnych. Jak podkreśla ks. Grzegorz Sokołowski zamiarem Obserwatorium Społecznego jest dotarcie z owocami nauki akademickiej także do mniejszych społeczności. Inicjatorzy projektu widzą w nim impuls do badań nad historią mniejszych miejscowości i lokalnych bohaterów.
Radio Rodzina o podpisanym liście intencyjnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.