Wizyta ojca dra Michaela Agliardo SJ

W dniu 15 listopada 2017 r. w siedzibie Fundacji Obserwatorium Społeczne gościł ojciec dr Michael Agliardo SJ, socjolog z Jezuickiego Uniwersytetu Santa Clara w Kalifornii.

Ojciec Agliardo prowadzi szeroko zakrojone badania na temat świadomości ekologicznej społeczeństw w poszczególnych państwach na całym świecie. Szczególnie koncentruje się na tym, czy i w jaki sposób encyklika papieża Francisza Laudato Si wpływa na świadomość i zachowania proekologiczne ludzi na różnych kontynentach. Obecnie przebywa w Polsce, gdzie prowadzi kwerendę naukową w kilku wybranych miastach. Dzisiaj gościł we Wrocławiu. Wybrał Obserwatorium Społeczne ze względu na profil działalności, a także podejmowaną problematykę ekologiczną. Obserwatorium Społeczne zorganizowało dwie konferencje tematyczne, wdrożyło grę planszową opartą na przesłaniu encykliki Laudato Si jako metodę nauczania religii oraz przeprowadziło w tym zakresie szkolenie metodyczne dla katechetów.

Podczas wizyty wymieniliśmy się doświadczeniami. Encyklika Laudato Si może stanowić zarówno nowoczesne i bardzo efektywne narzędzie nowej ewangelizacji, jak i inspirację do poszukiwania nowych rozwiązań proekologicznych w życiu codziennym. Oba obszary stanowią pole do działania dla duszpasterzy i chrześcijańskiego laikatu.

Małgorzata Jaszczuk-Surma

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.