21 września w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Festiwalowi Katolickiej Nauki Społecznej. Od 5 do 6 października w warszawskim Hotelu Bellotto będą miały miejsce panele eksperckie, dyskusje teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, polityki oraz kompleksowe warsztaty przedsiębiorczości. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać, że każda z przestrzeni życia społecznego może być zagospodarowana na sposób Ewangeliczny.
– Chodzi o to, aby w jednym miejscu i w jednym czasie w sposób całościowy zająć się zagadnieniem katolickiej nauki społecznej – powiedział o Festiwalu KNS Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Zwrócił też uwagę na wyczuwalne zapotrzebowanie takiego namysłu w środowiskach szeroko rozumianej polityki, zarówno na szczeblu samorządów, jak i centralnym, a także wśród ludzi biznesu czy organizacji obywatelskich, które chcą kierować się zasadami wynikającymi ze społecznego nauczania Kościoła.
Inspiracją dla podjęcia tego przedsięwzięcia w Polsce jest wieloletnia współpraca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Fundacją Giuseppe Toniolo z Włoch, z którą od 1995 r. organizacja wydaje kwartalnik „Społeczeństwo” (wł. „La Società”). Periodyk jest poświęcony katolickiej nauce społecznej. Realizowany od 7 lat przez Fundację Toniolo Festival della Dottrina sociale della Chiesa w Weronie ma za cel sprawić, by katolicka nauka społeczna nie pozostała tylko samą teorią, ale przekładała się na styl funkcjonowania ludzi w rozmaitych sferach.
Intencją organizatorów jest również, by I Festiwal KNS w Polsce przyczynił się do integracji środowisk realizujących zasady katolickiej nauki społecznej oraz do wymiany dobrych praktyk w tym obszarze. – Wierzymy, że taka synergia wielu środowisk może sprawić, że teoretyczne założenia katolickiej nauki społecznej znajdą realne zastosowanie w naszej rzeczywistości – dodaje Tomasz Nakielski.
Festiwal KNS odbędzie się w dniach 5-6 października w Hotelu Bellotto (dawny Pałac Prymasowski) przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie (Informacje i zapisy: www.festiwalkns.pl). „Civitas Christiana” chce zaproponować pewne novum w uprawianiu dyskursu wokół doktryny społecznej Kościoła. Złożą się nań fora dyskusyjne teologów, przedstawicieli środowisk (w tym z Włoch i Słowacji) biznesu, edukacji, prawa czy polityki, których celem będzie pochylenie się nad konkretnymi rozwiązaniami wynikającymi z katolickiej nauki społecznej, tak by stanowiły realną płaszczyznę dla funkcjonowania w różnych sferach – „Od teorii do praktyki”.
– Specyfiką nauczania społecznego Kościoła jest to, że zmierza do podejmowania praktycznych działań, mających zmieniać rzeczywistość społeczną. Myślę, że Festiwal KNS będzie taką próbą przejścia od teorii do praktyki – powiedział podczas konferencji prasowej ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Zdaniem tego specjalisty w zakresie KNS, wyzwaniem stojącym współcześnie przed nauczaniem społecznym Kościoła, i przed katolikami, jest nie tyle korekta drobnych niedociągnięć w różnych dziedzinach, co zmierzenie się z zasadniczym sporem widocznym w zachodnich społeczeństwach, który dotyczy całej „ramy interpretacyjnej świata”. – Częścią tego sporu jest batalia o język – zauważa ks. prof. Mazurkiewicz – Pojawiają się neologizmy, które utrudniają nam ocenę zjawisk, jak np. zdrowie reprodukcyjne, które kiedyś oznaczało zdrowie matki i dziecka, a dziś pod tym terminem rozumie się także aborcję i sterylizację. Podobnie duchowny zwrócił uwagę na obecny w nauczaniu społecznym Kościoła termin społeczeństwa obywatelskiego, kiedyś kojarzonego z oddolnymi ruchami ludzi, którzy chcieli poczuć się gospodarzami w swoich środowiskach, a obecnie coraz częściej za tego typu aktywnością stoją duże organizacje, sponsorowane przez różnorakie ośrodki.
Szczegółowy program Festiwalu KNS przedstawił Kamil Sulej, koordynator wydarzenia. Uczestnikami dyskusji będą m.in.: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, Adriano Vincenzi, prezes Fundacji Giuseppe Toniolo w Weronie i dr Henryk Siodmok, prezes Zarządu Grupa ATLAS, który podejmie zagadnienia powołania lidera biznesu. W debacie „KNS wektory i sektory” wezmą udział m.in.: prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz (UW), poseł na Sejm RP i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW). Namysł będzie prowadzony zgodnie z metodologią: widzieć – ocenić – działać, wynikającą ze społecznego nauczania Kościoła. – Wypracowane rozwiązania zostaną skierowane do Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski oraz władz parlamentarnych i samorządowych – tłumaczy Kamil Sulej, koordynator polskiej edycji Festiwalu.
Dwudniowy Festiwal obejmie też kompleksowe zajęcia warsztatowe, podczas których specjalista w dziedzinie biznesu i inwestycji Bartosz Boniecki przeprowadzi uczestników przez „3 proste kroki, aby założyć i zacząć zarabiać na swojej firmie”. Projekt ma również stanowić przestrzeń dla eksponowania działalności organizacji realizujących zasady KNS. Wśród wystawców pojawią się spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe i wydawnictwa. Warsztaty są bezpłatne, zgłoszenia do udziału przyjmowane są poprzez stronę www.festiwalkns.pl.
Organizatorem Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które jako „ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, przygotowująca katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami, dąży do współtworzenia w świetle zasad katolickiej nauki społecznej ładu etyczno-społecznego”. Do realizacji projektu włączyły się: Fundacja Giuseppe Toniolo, Fundacja „Civitas Christiana” oraz Obserwatorium Społeczne z Wrocławia. Nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwa rada programowa w składzie: abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski (przewodniczący rady programowej), ks. prof. Stanisław Skobel – redaktor naczelny pisma „Społeczeństwo”, Adriano Vincenzi – prezes Fundacji im. G. Toniolo z Werony, Tomasz Nakielski – przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Sławomir Józefiak – wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a zarazem prezes Zarządu spółki Grupa INCO S.A., Henryk Siodmok – prezes Zarządu Grupy ATLAS, Jan Juszczak – starosta Powiatu Krośnieńskiego oraz Jerzy Boczoń – prezes Fundacji „Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych”. Honorowy patronat nad Festiwalem Katolickiej Nauki Społecznej w Polsce objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Marcin Kluczyński
Dodaj komentarz