Debata Społeczna – sprawozdanie

30 stycznia odbyła się kolejna Debata Społeczna zorganizowana przez Fundację Obserwatorium Społeczne i Stowarzyszenie Civitas Christiana. Tym razem rozmawiano o Cywilizacji Europejskiej. Na spotkanie stawili się wyśmienici Paneliści: ks. prof. Andrzej Draguła z redakcji Kwartalnika Więź, o. dr Maciej Zięba OP z Instytutu Tertio Millennio, ks. prof. Bogusła Drożdż z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, oraz panowie Tomasz Nakielski z Civitas Christiana i Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego. Dyskusję prowadził dr Robert Goczał.

Dysputanci podjęli próbę definicji pojęcia cywilizacja oraz Europa. Starano się wytyczyć granice Europy, zarówno w sensie mentalnym – kulturowym, jak i geograficznym. Wskazano przy tym na trojakie źródło dziedzictwa Starego Kontynentu. Dziedzictwie myślenia, które zawdzięczamy filozofom Grecji. Prawa jakie ofiaruje Antyczny Rzym oraz wiary monoteistycznej, które jest dziełem relacji Boga z Narodem Wybranym. Symbiozą tego wszystkiego jest chrześcijaństwo. Dlatego też należy uznać, że znajduje się ono w samym centrum myślenia o tym czym jest Europa ze swoją cywilizacją i kulturą.

Podczas debaty wybrzmiała słynna teza o zderzeni cywilizacji. Wskazano jednak, że nie tyle polega ona na konflikcie dwóch wielkich religii monoteistycznych, ile na sporze między indywidualizmem i kolektywizmem. Jako odpowiedź na tą kwestię ukazano katolicyzm. Jest on swoista syntezą i bezpiecznikiem pokazującym trzecią drogę między rozbuchaną wolnością jednostki, a totalitarną kontrolą wspólnoty.

35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.